بانک‌های بزرگ می‌خواهند پیش از این که بیت‌کوین آنها را از بین ببرد، آن را نابود کنند

مترجم: مریم معصومی راد

 

به نظر می‌رسد ارز مردمی، حساسیت مالکان انحصاری ارزهای سنتی یعنی بانک‌ها و دولت‌ها را برانگیخته است.

محدودیت‌های اخیر بر ارزهای دیجیتال و ICOها را می‌توان به عنوان ضدحمله‌ی این موسسات به افزایش محبوبیت بیت‌کوین در نظر گرفت.

بیت‌کوین همیشه این پتانسیل را داشته که ارز جدیدی باشد بدون نیاز به کنترل بانک‌ها و دولت‌ها، اما با افزایش محبوبیت و گسترش کاربرد آن، تهدید بیت‌کوین برای بانک‌ها و دولت‌ها افزایش یافته است.

محدود کردن پتانسیل بیت‌کوین

با توجه به موفقیت چشمگیر بیت‌کوین در دستیابی به بازار انبوه و نزدیک شدن پایان کار موسسات مالی سنتی و بانک‌ها، جای تعجب نیست که بانک‌هایی مانند JP Morgan آن را نوعی «فریب» خطاب می‌کنند.

این موضوع در مورد دولت‌ها نیز صدق می‌کند. یک ارز غیرمتمرکز، بخش بزرگی از کنترل را از دست دولت‌ها خارج می‌کند. از سوی دیگر، وضع مالیات و قانون‌گذاری ابزاری قدرتمند در دستان دولت‌هاست که تنها به واسطه‌های ارزهای سنتی تحقق می‌یابد.

حتی گفته می‌شود حجم و میزان تبادلات بیت‌کوین بسیار بیشتر از برخی ارزهای سنتی است.

نگرانی گروه‌های سنتی

با وجود ارزهای دیجیتال موفق، دولت‌‌ها هم درآمدهای ناشی از انتشار ارزهای ملی را از دست می‌دهند-مزایای ناشی از انتشار پول- و هم کنترل خود را بر اقتصاد از دست خواهند داد.

در بخش بانکی، تهدید اصلی از دست دادن توانایی مدیریت پولی است که بین بانک‌های مرکزی و اقتصاد در جریان است و بانک‌ها در مرکز این جریان قرار دارند.

ترس‌های بی اساس

این ترس‌ها ممکن است کمی بیش از حد جدی گرفته شده باشند، زیرا علی رغم موفقیت بیت‌کوین به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز، این ارز دیجیتال به عنوان یک منبع مالی مکمل مطرح است و نه جایگزین کامل ارزهای واقعی.

آپوستولوس پیتاس (Apostolos Pittas)، استاد اقتصاد LIU Post می‌گوید: «ارز دیجیتال، به ویژه بیت‌کوین، فرایند وام‌دهی را تسهیل می‌کند. به یاد بیاورید که در سال‌های 2007-2008 و در طول بحران مالی چه اتفاقی رخ داد. به دلیل توقف اعطای وام از سوی بانک‌ها، اعتبار از بین رفت و بازار از حرکت ایستاد. با ارز دیجیتالی مانند بیت‌کوین، وام‌دهی غیرمتمرکز خواهد بود و در نتیجه وام‌دهی به طور مداوم ادامه پیدا می‌کند تا پول به افراد نیازمند برسد.»

منبع: cointelegraph

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *