استخراج بیت‌کوین چیست؟ – قسمت دوم

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

در قسمت قبل به مقدمات استخراج بیت‌کوین پرداختیم. اکنون به سوال بسیار مهمی می‌رسیم که برای اکثر مردم مطرح است: آیا من باید بیت‌کوین استخراج کنم؟

پاسخ کوتاه و ساده این است: قاعدتا نباید این کار را انجام دهید. هیچ قطعیتی برای پول ساز بودن آن یا هرگونه سود تضمین شده وجود ندارد. ولی اگر همچنان کنجکاو هستید، بیایید با هم استخراج بیت‌کوین را بررسی کنیم.

استخراج‌کننده (Miner) کامپیوتری است که الگوریتم استخراج (Mining) را اجرا می‌کند و در واقع کار اصلی را انجام می‌دهد، ولی شخصی که صاحب کامپیوتر هست نیز استخراج‌کننده خطاب می‌شود. هنگامی که واژه استخراج‌کننده را می‌شنوید احتمالاً یا منظور کامپیوتر است یا شخص صاحب کامپیوتر.

پس یک استخراج‌کننده چه کاری را انجام می‌دهد؟ او تبادلات انجام شده را که بررسی نشده‌اند، جمع‌آوری کرده و آنها را در یک بلوک می‌گذارد – این صفحه جدیدی است که ما به دفترکل اضافه می‌کنیم. اگر به خاطر داشته باشید در قسمت قبل گفتیم که برای استخراج به یک کامپیوتر قدرتمند نیاز است؟ استخراج‌کننده باید بعضی محاسبات را روی این بلوک‌ها انجام دهد و این محاسبات برای تکمیل شدن به زمان نیاز دارند. بلوک‌ها به صورت میانگین هر 10 دقیقه 1 بار کامل می‌شوند، ولی این عدد تصادفی است و برای همه بلوک‌ها ثابت نیست.

پس اتفاقی که می‌افتد شبیه به نوعی بخت‌آزمایی است، جایی که در آن تمام استخراج‌کننده‌ها در تلاش برای تمام کردن محاسبات هستند تا زمانی که یکی از آنها موفق شود. آن استخراج‌کننده‌ای که موفق شود، طبق پروتکل به عنوان جایزه سکه‌های جدید دریافت می‌کند. هر زمان که یک بلوک از تبادلات کامل شود و به زنجیره اضافه گردد، تمام استخراج‌کننده‌ها شروع به کار روی بلوک بعدی می‌کنند. پس هر چه قدر کامپیوتر شما سریع‌تر باشد، احتمالاً محاسبات  شما زودتر به اتمام خواهد رسید. ولی یادتان باشد، به ازای هر بلوک تعداد محدودی از بیت‌کوین‌ها را جایزه می‌گیرید، پس صرفه ندارد تمام توان کامپیوتری جهان را صرف حل کردن این الگوریتم‌ها کنیم.

به طور خلاصه، پروتکل بیت‌کوین در ازای سرمایه‌گذاری توان کامپیوتری افراد روی بلاک‌چین، به افراد بیت‌کوین می‌دهد، اما سود این کار را تضمین نمی‌کند. استخراج  یک بازی جمع صفر است، به این معنا که سود شما معادل زیان دیگران است و بالعکس. بنابراین اگر به این فکر می‌کنید که می‌خواهید به استخراج بیت‌کوین بپردازید و در حال خرید تجهیزات آن هستید، باید در این مسابقه از بقیه بهتر باشید و برای این کار به تحقیقات و منابع زیادی نیاز دارید.

پیش از این هنگامی که هنوز اسمی از بیت‌کوین در میان نبود و تعداد بسیار کمی استخراج‌کننده وجود داشت، کار ساده‌تر بود و این افراد می‌توانستند به راحتی به صورت میانگین هر ده دقیقه یک بلوک را پیدا کنند. بنابراین از سیستم‌های لپتاپ و دسکتاپ برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌کردند. هیچ کس این کار را به صورتی رقابتی انجام نمی‌داد زیرا در آن زمان بیت‌کوین ارزشی نداشت. با این وجود، هنگامی که نرخ مبادلات بیت‌کوین افزایش یافت، مردم متوجه شدند که می‌توانند از طریق فروش بیت‌کوین سود بیشتری به دست بیاورند. تعداد استخراج‌کننده‌های بیشتری به این جریان پیوستند و این باعث شد تا استخراج بلوک‌ها به مراتب سخت‌تر شود.

امروزه قیمت هر بلوک افزایش یافته و مردم بیشتری نیز بر سر آنها با هم رقابت می‌کنند. پس به عنوان یک استخراج‌کننده، روز به روز تعداد بلوک‌هایی که پیدا می‌کنید کاهش می‌یابد، ولی هر بلوک قیمت بیشتری دارد. پس به جای این که هر روز یک درآمد کم و ثابت را داشته باشند باید با خوش شانسی یک بلوک را پیدا کنند و بعد از مدت‌ها یک درآمد عالی داشته باشند.

تاجران زرنگ درآمد ثابت را به شانس و اقبال ترجیح می‌دهند، پس با یک فکر جدید آمدند: استخرهای استخراج (Mining Pools). تعدادی از استخراج‌کننده‌ها با هم جمع می‌شوند تا یک بلوک را بسازند و هنگامی که یکی از آنها یک بلوک پیدا کرد، جایزه بین همه آنها در استخر پخش می‌شود. تقریبا همان سود را کسب می‌کنند با این تفاوت که این سود به صورت ثابت کسب می‌شود و نه به صورت مقطعی و براساس شانس.

از همان ابتدا هم مردم دریافته بودند که کامپیوترهای سریع تر بیشتر از کامپیوترهای کندتر بیت‌کوین می‌سازند. پس تصمیم گرفتند به جای استفاده از کامپیوترهای معمولی، از پردازنده‌های کارت گرافیک و FPGAsها استفاده کنند تا توان استخراج بیشتری در اختیار داشته باشند.

اما به کارگیری این پردازنده‌ها با دشواری‌هایی همراه بود تا اینکه استخراج‌کننده‌های ASIC متولد شدند؛ کامپیوترهایی که مشخصا برای استخراج طراحی شده‌اند و توان بهتری در این زمینه دارند. امروزه استخراج‌های سودآور بیت‌کوین تنها توسط سیستم‌های ASIC انجام می‌شود.

به یاد داشته باشید که پروتکل مثل سابق است و استخراج بیت‌کوین همچنان یک بازی جمع صفر است، کامپیوترهای قوی‌‎تر سهم بزرگ‌تری از کیک را می‌گیرند و کامپیوترهای ضعیف‌تر سهم کمتر، اما اندازه کیک تغییر نخواهد کرد.

در این جا لازم است به استخراج ابری (Cloud Mining) نیز بپردازیم. یعنی به جای این که شما یک سیستم بخرید و خودتان این فرایند را اجرا کنید، از خدمات شرکت‌هایی استفاده می‌کنید که ادعا می‌کنند Mining Farmهای بزرگی در اختیار دارند و از این طریق می‌خواهند کسب درآمد کنند.

اگرچه این تئوری ساده‌تر و ارزان‌تر به نظر می‌رسد، بسیاری از این سرویس‌ها نامعلوم‌اند و دقیقاً نمی‌دانید به اندازه‌ای که پول می‌دهید، سرویس می‌گیرید یا نه. اگر متخصص این حوزه نیستید، باید درباره سرویس‌های این شرکت‌ها بیشتر بررسی کنید.

استخراج بیت‌کوین یک زمینه تخصصی و بسیار رقابتی است. سازنده بیت‌کوین قصد داشته به همه شانسی مساوی برای قدم برداشتن در این زمینه بدهد و به همین خاطر است که بیت‌کوین بسیار خلاقانه است. ولی بسیاری از مردم معتقدند استخراج بیت‌کوین بد است زیرا برق بسیار زیادی را مصرف می‌کند.

قضاوت با شماست اما به خاطر داشته باشید اگر از سیستم‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین استفاده نکنید، باید از یک سیستم ایجاد اعتماد مرکزی استفاده کنید. خدمات مالی سنتی هزینه‌های بسیار زیادی دارند که مهم‌ترین آن طولانی شدن انجام عملیات در سیستم‌های متمرکز است.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *