ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با ارزهای رمزنگاری شده دارند دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با ارزهای رمزنگاری شده دارند؟ – قسمت دوم

مترجم: هاجر سیر

تفاوت کلیدی بین ارزهای دیجیتال با ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

اگرچه ارز رمزنگاری شده نوعی ارزدیجیتال است، یک سری تفاوت‌های اساسی بین این دو وجود دارد.

  • ساختار (Structure): ارزهای دیجیتال متمرکز هستند، به این معنا که گروهی از افراد و کامپیوترها هستند که وضعیتتراکنش‌ها را در شبکه تنظیم می‌کنند. در حالی که ارزهای رمزنگاری شده غیرمتمرکز هستند و قوانین توسط اکثریت جامعه وضع می‌شود.
  • گمنامی (Anonymity): ارزهای دیجیتال نیازمند شناسایی کاربرهستند. شما باید یک عکس از خودتان و مستنداتی که درنظر گرفته شده است را آپلود کنید. خرید، سرمایه گذاری و هر پردازش دیگری با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده نیاز به هیچ یک از این موارد ندارد. با این وجود ارزهای رمزنگاری شده کاملا گمنامی ندارند. اگرچه آدرسها شامل هیچ اطلاعات محرمانهای مثل نام افراد، محل اقامت و غیره نیستند، هر تراکنش ثبت می‌شود و فرستنده‌ها و گیرنده‌ها توسط عموم شناسایی می‌شوند. بنابراین تمام تراکنش‌ها ردیابی خواهند شد.
  • شفافیت (Transparency): ارزهای دیجیتالی شفاف نیستند. شما نمی‌توانیدآدرس کیف پول (والت) را انتخاب کنید و تمام پول‌های انتقال داده شده را ببینید. اطلاعات محرمانه است. اما ارزهای رمزنگاری شده شفاف هستند. هرفردی می‌تواند هر تراکنشی از هر کاربری را ببیند، بنابراین تمامی جریان‌های درآمدی در یک زنجیره عمومی ثبت و نگهداری می‌شوند.
  • دستکاری تراکنش (Transaction Manipulation): ارزهای دیجیتال یک قدرت مرکزی دارند که بررسی و حل و فصل مسائل را بر عهده دارد. این قدرت مرکزیمی‌تواند براساس درخواست شرکت کنندگان در سیستم یا مسئولین و یا با سوء ظن تقلب یا پولشویی، تراکنش‌ها را لغو و یا متوقف کند. ارزهای رمزنگاری شده توسط جامعه تنظیم می‌شوند. خیلی بعید است که کاربران با اعمال تغییرات در بلاک‌چین موافق باشند، هرچند که سابقه‌هایی هم از این امر وجود دارد، مثل هک شدن DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز). هر چند که مقدار پول قابل توجه بوده و تصمیم اخذ شده نامطمئن.
  • جنبه‌های قانونی (Legal Aspects): بعضی از کشورها چارچوب‌های قانونی برای ارزهای دیجیتالی دارند، برای مثالDirective 2009/110/EC در اتحادیه اروپا و یا Article 4A of the Uniform Commercial Code  در ایالات متحده. ما در حال حاضر نمی‌توانیم چنین چارچوبی را در رابطه با ارزهای رمزنگاری شده بیان کنیم. در اکثر کشورها، وضعیت رسمی، تعریف نشده است. ایجاد چارچوب قانونی در حال بررسی و طی کردن روال عادی خود است.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *