اتریوم چیست؟ – قسمت سوم

مترجم: رسول اخوان مهدوی

حال این سوال پیش می‌آید که کاربرد اتریوم چیست؟

اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد اپلیکیشین‌های توزیع شده بسازند و اجرا کنند. یک اپلیکیشن توزیع شده (Dapp) به کاربران خدمات خاصی ارائه می‌دهد. مثلا بیت‌کوین یک اپلیکیشن توزیع شده است که برای کاربرانش یک سیستم پرداخت آنلاین شخص به شخص ارائه می‌دهد که اجازه پرداخت آنلاین با بیت‌کوین را فراهم می‌کند. از آنجایی که اپلیکیشن‌های توزیع شده از کدی ساخته شده است که روی شبکه بلاک‌چین کار می‌کند، توسط هیچ شخصی یا نهاد مرکزی‌ای قابل کنترل نیست.

 با استفاده از اتریوم می‌توان هر سرویس متمرکزی را به حالت غیرمتمرکز در آورد. به خدمات میانی‌ای که در صدها صنعت مختلف فعلی وجود دارد فکر کنید. از خدمات اولیه بدیهی مانند وام بانکی گرفته تا خدماتی که کمتر به آنها فکر می‌شود مانند ثبت عنوان، سیستم رای‌گیری، تطبیق قوانین و غیره.

از اتریوم برای ساخت نهادهای توزیع شده خودگردان (DAO) هم می‌توان استفاده کرد. چنین نهادی کاملا توزیع شده و خودگردان است و هیچ گونه رهبر واحدی ندارد. این نهادها با اجرا کردن کد روی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمندی روی بلاک‌چین اتریوم اداره می‌شوند. این کدها طوری طراحی شده‌اند که جایگزین قوانین و ساختارهای سنتی نهادها باشند و نیاز به نیروی انسانی و کنترل متمرکز را از بین ببرند. مالکیت یک نهاد توزیع شده خودگردان در دست هر کسی است که ژتون‌هایش را خریداری کند. ولی به جای آنکه هر ژتون مساوی یک سهم یا حق مالکیت باشد، به عنوان یک حق رای برای افراد عمل می‌کند.

یک نهاد توزیع شده خودگردان از یک یا چند قرارداد تشکیل شده و می‌تواند توسط گروهی از اشخاص همفکر حمایت مالی شود. چنین نهادی کاملا شفاف و مستقل از دخالت‌های انسانی، مانند سازندگانش، عمل می‌کند. این نهاد تا وقتی هزینه‌های بالا ماندنش را تامین کند و خدمات مفیدی به مصرف کنندگان ارائه بدهد، روی شبکه باقی خواهد ماند.

مزیت‌های پلتفرم توزیع شده اتریوم چیست؟

از آنجایی که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی بلاک‌چین فعالیت دارند، از تمامی ویژگی‌هایش بهره می‌برند:

1- تغییرناپذیری: یک شخص ثالث نمی‌تواند در دیتا تغییری ایجاد کند.

2- مصون در برابر فساد و دستکاری: اپلیکیشن‌ها روی شبکه‌ای قرارداده شده‌اند که حول اصول اجماع شکل گرفته، که سانسور را غیرممکن می‌کند.

3- ایمن: با نبود یک نقطه شکست واحد و امنیتی که با رمزنگاری تضمین شده، اپلیکیشن‌ها به خوبی در برابر حمله هکرها و عملیات خرابکاری محافطت می‌شوند.

4- بالا بودن همیشگی اپلیکیشن: اپلیکیشن‌ها هیچ گاه قطع نمی‌شوند و هیچ وقت نمی‌توانند خاموش شوند.

نکته منفی اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز با وجود داشتن یک سری مزیت‌ها، بدون ایراد نیستند. از آنجایی که کد قراردادهای هوشمند توسط انسان‌ها نوشته می‌شود، قراردادهای هوشمند حداکثر به خوبی کسانی هستند که آنها را می‌نویسند. باگ‌های کد یا شرایط پیش‌بینی نشده می‌تواند منجر به بروز اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای شود. اگر یک اشتباه در کد اجرا شود، هیچ راه بهینه‌ای برای جلوگیری از آن وجود ندارد جر اینکه شبکه به یک اجماع برسد و کد را بازنویسی کند. این بر خلاف ذات بلاک‌چین است که قرار بود غیر قابل تغییر باشد. علاوه بر آن هر حرکتی که توسط نهاد مرکزی‌ای صورت بگیرد، ماهیت غیرمتمرکز اپلیکیشن را زیر سوال می‌برد.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *