اتریوم چیست؟ – قسمت دوم

مترجم: رسول اخوان مهدوی

در قسمت قبل به تفاوت های میان بیت‌کوین و اتریوم پرداختیم. یکی از بسترهای مورد استفاده در اتریوم، قرادادهای هوشمند هستند. قرارداد هوشمند فقط یک اصطلاح است برای توضیح کدی که توانایی تبادل پول، محتوا، مالکیت، سهم و یا هر چیز باارزش دیگری را دارد. وقتی یک قرارداد هوشمند روی بلاک‌چین راه اندازی شود، مانند برنامه کامپیوتری خودگردانی می‌شود که به صورت خودکار با رسیدن به شرایط خاصی اجرا می‌شود. چون قراردادهای هوشمند روی بلاک‌چین اجرا می‌شوند، به همان صورتی که باید اجرا می‌شوند، بدون هیچ امکانی برای سانسور، خرابی، فساد یا دخالت خارجی.

با آنکه همه بلاک‌چین‌ها توانایی پردازش کد را دارند، ولی بسیاری از آنها محدود هستند. اتریوم کمی متفاوت است. اتریوم به جای آنکه امکان اجرای مجموعه‌ای محدود از عملیات‌ها را فراهم کند، به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که هر عملیاتی که می‌خواهند را ایجاد کنند. این به این معنی است که توسعه دهندگان می‌توانند هزاران اپلیکیشن بسازند که بسیار فراتر از انتظار عموم است.

اتریوم یک سری امکانات فوق العاده دارد. یکی از آنها ساختن قراردادهای هوشمند است، قراردادی که خودش اجرا می‌شود و خود قرارداد اعمال، مدیریت عملکرد و پرداخت را انجام می‌دهد.

قبل از ساخت اتریوم، اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی طوری طراحی شده بودند که مجموعه بسیار محدودی از عملیات را انجام دهند. برای مثال بیت‌کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده صرفا برای این طراحی شده بودند که به عنوان ارز دیجیتال شخص به شخص (peer-to-peer) عمل کنند.

توسعه دهندگان با یک مشکل مواجه بودند: یا باید مجموعه توابعی که بیت‌کوین ارائه می‌داد را گسترش می‌دادند، که کاری بسیار پیچیده و زمان‌بر بود یا یک اپلیکیشن بلاک‌چینی جدید با یک پلتفرم کاملا جدید طراحی می‌کردند. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، سازنده اتریوم، روش دوم را برگزید و یک رویکرد جدید طراحی کرد.

وی در این باره گفته‌است: «من فکر می‌کردم آنهایی که در جامعه بیت‌کوین بودند با مسئله به درستی برخورد نمی‌کردند. فکر می‌کردم به صورت مستقل به هر اپلیکیشن می‌پرداختند. آنها سعی داشتند هر مورد را به صورت مستقیم حل کنند، مانند پروتکل Swiss Army knife.»

نوآوری اصلی اتریوم، ماشین مجازی اتریوم (EVM)، یک نرم افزار تورینگ کامل است که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این قابلیت به همه این اجازه را می‌دهد که هر برنامه‌ای را اجرا کنند، مستقل از اینکه به زبان برنامه نویسی مورد نظر، زمان و حافظه کافی داده شده است یا نه. ماشین مجازی اتریوم، فرایند ساخت اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی را بسیار ساده‌تر و بهینه‌تر از قبل می‌کند. به جای آنکه مجبور باشیم برای هر اپلیکیشن جدید یک بلاک‌چین جدید بسازیم، اتریوم اجازه‌ی توسعه هزاران اپلیکیشن را روی یک پلتفرم به ما می‌‍دهد.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *