آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ استخراج بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟- قسمت هفتم

مترجم: احمد رجعتی

در قسمت‌ قبل ویژگی‌های واحد حساب و طول عمر پول را با ارزهای رمزنگاری شده مقایسه کردیم. در این قسمت، سه ویژگی دیگر این دو نوع ارز را با هم مقایسه می‌کنیم تا به پاسخ این سوال دست یابیم که: آیا ارزرمزنگاری شده «پولی واقعی» است؟
 
قابل تعویض بودن

ارز رمزنگاری شده مشکلات قابل تعویض بودن که منجر به تلاش برای انجام کار یک یا چند ارز در خارج از محیط مجاز خود می­‌شود را ندارد. بر خلاف ارز فیات، ارز رمزنگاری شده به طور ذاتی غیر ژئوپولتیک است – یعنی محیط عملیاتی آن در سراسر جهان است.

این به این معنا نیست که فروشگاه‌های شخصی وجود ندارد که ارزرمزنگاری شده را قبول نکنند. اما با توجه به تعداد کل کشورهایی که فقط در پول نقد کشورشان پول می‌گیرند و آنهایی که ارز رمزنگاری شده هم می‌پذیرند، ارز رمزنگاری شده در این معیار هم ارز فیات را شکست می‌دهد.

ارزش ذاتی

همان طور که قبلا ذکر شد، اگر اعتقاد داشته باشید که ارز باید توسط چیزی باارزش پشتیبانی شود – فارغ از اینکه آن چیز چه باشد، به ارز رمزنگاری شده اعتقاد پیدا نخواهید کرد. با این حال، اگر بر این باورید که ارزش ذاتی تفسیری فردی است، پس هر پولی  پتانسیل تبدیل شدن به پول واقعی را دارد.

و اگر برای شما بیشتر برآورده شدن نیازهای روزانه، سرعت بالا و یا ارزش بازار مهم است، راحت‌ترین و محبوب‌ترین معیار برای ارز، ارزش ذاتی است.

محل ذخیره ارزش

اگر مورخ هستید یا برنامه‎‌ای برای زندگی ابدی دارید، از لحاظ نظری، فقط مواردی مانند طلا واقعا می‌تواند ارزش دارایی‌تان را حفظ کند. اما اگر باور دارید که فانی هستید، ممکن است یک مدت زمان دلخواه را که نوعی ‌از پول می‌تواند در آن قابل اعتماد و تکیه باشد را انتخاب کنید.

حال با تمام مطالبی که در طول این دو هفته دنبال کردید، آیا اعتقاد دارید که پول رمزنگاری شده واقعی است؟

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *