آمازون غیرمتمرکز: چگونه فناوری بلاک‌چین شبکه‌ی خرده‌فروشی‌های آنلاین را متحول خواهد کرد

مترجم: مریم معصومی راد

 

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم فناوری بلاک‌چین، فراهم کردن تراکنش‌های با امنیت و اثربخشی بیشتر است و این قابلیت می‌تواند در حال حاضر تغییرات بزرگی در باورهای شرکت‌ها و مشتریان وب ایجاد کند. شیوه‌ای که مردم شبکه‌های اجتماعی، تراکنش‌های مالی و موضوعات حقوقی آنلاین را به کار می‌گیرند، در آستانه‌ی یک تغییر بزرگ توسط بلاک‌چین قرار دارد.

مفهوم شهر هوشمند که سعی دارد فناوری اطلاعات را با شیوه‌ی مدیریت دارایی‌های شهری یکپارچه کند نیز می‌تواند فناوری بلاک‌چین را به کار گیرد. این موضوع در سنگاپور مشهود است زیرا در این کشور از بلاک‌چین برای فروش کالا استفاده می‌شود. تراکنش‌های فوق، قرارداد، انتقال کالا و پرداخت از طریق ارزهای رمزنگاری شده را شامل می‌شود.

مشکل تمرکز

در سال 1995، وبسایت Craigslist.org امکان خرید و فروش آنلاین را برای مشتریان فراهم کرد. با این تفاوت که این پلتفرم تنها خریدار و فروشنده را به هم مرتبط می‌ساخت و هیچ امکانی برای پرداخت آنلاین ارائه نمی‌کرد.

هنگامی که آمازون (Amazon) و ای‌بِی (EBay) وارد این بازار شدند، بازار خرده‌فروشی اینترنتی، خدمات آنلاین راحت‌تر و ایمن‌تری را تجربه کرد. ای‌بِی امکان خرید و فروش آنلاین را به عموم مردم عرضه کرد و در همکاری مشترکی با پِی‌پال (PayPal) امکان پرداخت سریع‌تر و راحت‌تر را برای مشتریانش فراهم کرد. آمازون، ابتدا از شروع کتاب آغاز کرد اما اکنون می‌توان تقریباً هر کالایی را از آن خرید.

حتی اگر بازارهای فروش آنلاین روش‌های بهتری برای خردی و فروش عاری از تقبل و فریب باشند، باز هم به دلیل متمرکز بودن، ضعف‌هایی در سیستم آنها وجود دارد. برای مثال اگر یک هکر بخواهد به سیستم نفوذ کند، می‌تواند همه‌چیز را تحت کنترل خود درآورد.

مزایای بلاک‌چین

امنیت سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین در مقایسه با سیستم‌های متمرکز، اولین مزیت بلاک‌چین است. به دلیل غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین، هکرها مجبورند پیش از به سرقت بردن هر چیزی، از تمامی بلوک‌های زنجیره بگذرند. به علاوه، از آنجایی که با استفاده از بلاک‌چین می‌توان منبع کالاها را ردیابی و کنترل کرد، احتمال ورود کالاهای تقلبی برای بازار کاهش می‌یابد.

منبع: cointelegraph

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *