آدرس‌های بلاک چینی – قسمت چهارم

مترجم: مریم لطانی

ارز استیم (Steem)- شناسه کاربری، آدرس شما

 ارز رمزنگاری شده استیم، سیستمی مشابه آنچه اتریوم هدف گذاری کرده، ایجاد کرده است. در استیم آدرس کیف پول شما همان شناسه کاربری شماست.

استیم یک ارز رمزنگاری شده براساس Bitshare می‌باشد که به پلتفرم اجتماعی استیمیت (Steemit) متصل است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند با جمع آوری تایید برای پست‌ها، ارز استخراج کنند. این شیوه اثبات کار، ترکیب هوشمندانه‌ای از اثبات مشارکت و اثبات کار است. این سیستم به طور کلی نسبتا پیچیده است. تعدادی کارگزار در این سیستم برای اثبات کار انتخاب می‌شوند و دارای سه فرمت توکن می‌باشد: استیم (STEEM)، استیم پاور (STEEM power) و استیم دلار (STEEM Dollar). علاوه بر این،  به سختی می‌توان گفت که این سیستم مانند بیت‌کوین و بلاک‌چین غیرمتمرکز است زیرا بخش بزرگی از آن براساس پلتفرم اختصاصی استیمیت که مشتری اصلی آن می‌باشد ساخته شده است و به نظر می رسد که کیف پول دیگری نیز برای آن در دسترس نیست.

به هر حال مفهوم آدرس این ارز جذاب است. از طریق یک شیوه متمرکز، استیم توانسته آنچه را که اتریوم در نظر دارد یعنی ساخت قراردادهای هوشمند براساس نام‌ها را اجرایی کند. کاربران یک کلید خصوصی دریافت می‌کنند که می‌توانند برای ثبت تراکنش‌ها، مشابه هر ارز رمزنگاری دیگری، استفاده کنند. . آدرس‌ها رمزنگاری کلیدهای خصوصی نیستند بلکه فقط شناسه کاربری شبکه استیمیت می‌باشند. احتمالا این نام‌های کاربری به یک کلید عمومی در یک دیتابیس عمومی در استیمیت متصل می‌شوند به طوری که هر کاربر حداقل بتواند یک تراکنش را تعریف کند. اما مهم‌ترین بخش این اعتبارسنجی این است که ارتباط بین کلید عمومی و آدرس براساس ریاضی نیست بلکه براساس اعتمادی است که در پلتفرم استیمیت وجود دارد.

نام‌های کاربری که آدرس‌های استیم را تشکیل می‌دهند از نقطه نظر این که قابلیت دسترسی خیلی خوبی را ارائه می‌کنند، مورد توجه هستند. اما طبیعت اعتمادی و متمرکز آن برای کاربردهای فراوان بلاک‌چینی کافی نیست. هدف بلاک‌چین تایید غیرمتمرکز و جایگزینی اعتماد با ریاضیات است وحداقل اینکه سیستم شفافیت لازم را ندارد.

با این وجود، یک قرارداد هوشمند براساس نام، مانند اتریوم که به دنبال بالابردن بلاک‌چین خود می‌باشد، می‌تواند بهترین‌های این دو مقوله را ترکیب کند: یعنی طبیعت غیرمتمرکز و غیر قابل اعتماد بیت‌کوین و دیگر سهولت استفاده از نام آدرس‌های مبتنی بر استیم.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *